4 Mart 2011 Cuma

AROMATİK BİTKİSEL YAĞLARIN ÖZELLİKLERİ VE KULLANIŞ YÖNTEMLERİ/BÖLÜM 1

Bu yazı http://makeupreallyfun.blogspot.com/    tarafından yazılmıştır.!
HERKESE MERHABA..

YASAKLARA RAĞMEN BLOGUMU BIRAKMAK İSTEMIYORUM.WORDPRESS E ALIŞAMADIM BİR TÜRLÜ..BLOGCU YA DA YAZILARIMI AKTARMAYI DÜŞÜNÜYORUM.

BUGUNKÜ YAZIMI GÜZELLİĞİ  VE SAĞLIĞI DOĞADA ARAYANLAR İÇİN YAZICAM..AMA ÇOK FAZLA OLDUĞU İÇİN BÖLÜM BÖLÜM YAZMAYI DÜŞÜNÜYORUM.ÖZELLİKLERİNE VE KULLANIŞLARINA GEÇMEDEN ÖNCE GENEL OLARAK ŞÖYLE BİR BAKALIM .HANGİ YAĞ NERELERDE KULLANILIYOR.

AROMATERAPİ: BERGAMUT YAĞI,GÜL YAĞI,MERSİN YAĞI,PORTAKAL YAĞI,OKALİPTÜS YAĞI,ARDIÇ YAĞI,DEFNE UÇUCU YAĞI,ADAÇAYI YAĞI,NANE YAĞI,LAVANTA YAĞI,YASEMİN YAĞI,LİMON YAĞI.
AROMATERAPİ YAĞLARI NEDİR: YAĞLARIN KARIŞTIRILIP,DOĞAL BİTKİSEL MATERYALLERİN DİSTİLASYONUYLA ELDE EDİLEN UÇUCU YAĞLARIN BEDEN VE RUH SAĞLIĞINDA KULLANILMASININ BİLİM SANATI OLARAK TANIMLANMASIDIR.

BANYO İÇİN BİTKİSEL ESANSLAR: DEFNE YAĞI,OKALİPTÜS YAĞI,ARDIÇ YAĞI,LİMON YAĞI,REZENE YAĞI,BERGAMUT YAĞI,MELİSSA YAĞI,LAVANTA YAĞI,MENEKŞE YAĞI,GÜL YAĞI,ADAÇAYI YAĞI,BİBERİYE YAĞI.
BANYO İÇİN KULLANIMI:BANYO SUYUNA 5 DAMLA KARIŞTIRILIR.BU SU İLE MASAJ YAPILIP YIKANIR.

BRONZLAŞMA İÇİN: CEVİZ YAĞI,KAKAO YAĞI,KAYISI YAĞI,HAVUÇ YAĞI,FINDIK YAĞI,BADEM YAĞI
BRONZLAŞMA İÇİN KULLANIMI:YAĞLAR KARIŞTIRILIP BÜTÜN VÜCUDA SÜRÜLÜR.VE GÜNEŞLENİLİR:)


CİLT BAKIMI: PORTAKAL YAĞI,LİMON YAĞI,KAYISI YAĞI,GÜL YAĞI,BUĞDAY YAĞI,PAPATYA YAĞI,HAVUÇ YAĞI,JOJOBA YAĞI,YASEMİN YAĞI
CİLT BAKIMI İÇİN KULLANIMI:YAĞLAR KARIŞTIRILIP ISLATILMIŞ PAMUĞA 1 ÇAY KAŞIĞI DÖKÜLÜR.LOSYON ŞEKLİNDE CİLDE SÜRÜLÜR.30 DK SONRA ILIK SU İLE YIKANIR.


CİLT ÇATLAKLARI: KAKAO YAĞI,GLİSERİN YAĞI,KETEN YAĞI,BADEM YAĞI,SAF ZEYTİN YAĞI,ÇÖREKOTU YAĞI,KANTARON YAĞI,KAYISI YAĞI,MELİSA YAĞI,HAVUÇ YAĞI
KULLANIMI:YAĞLAR KARIŞTIRILIP ÇATLAMIŞ -KURUYAN BÖLGEYE MASAJ YAPILARAK YEDİRİLİR.DURULANMAZ.


MASAJ YAĞI: SUSAM YAĞI,ALABALIK YAĞI,KEKİK YAĞI,LAVANTA YAĞI,NANE YAĞI,GLİSERİN YAĞI,ARDIÇ YAĞI,JOJOBA YAĞI,BİBERİYE YAĞI,PORTAKAL YAĞI.
KULLANIMI:YAĞLAR KARIŞTIRILIP VÜCUDA MASAJ YAPMADA KULLANILIR.BÜTÜN VÜCUT BU YAĞLARLA OVULUR.ILIK DUŞ ALINIR.


ROMATİZMA VEAĞRI GİDERİCİ YAĞLAR: KEKİK YAĞI,ALABALIK YAĞI,KARANFİL YAĞI,PELESENK YAĞI,SUSAM YAĞI,SARIMSAK YAĞI,PORTAKAL YAĞI,GLİSERİN YAĞI,ÇAM TEREBENTİ YAĞI,BİBERİYE YAĞI,OKALİPTÜS YAĞI.
KULLANIMI:YAĞLAR İYİCE KARIŞTIRILIP AĞRIYAN BÖLGE ÖNCE KOLONYALI MENDİL İLE SİLİNİR.SONRA AĞRIYAN YERLERE İYİCE YEDİRİLEREK SÜRÜLÜR.SICAK HAVLU İLE SARILIR.2-3 SAAT BEKLENİP ILIK SUYLA YIKANIR.


SAÇ BAKIMI:(KURU VE CANSIZ SAÇLAR)  BADEM YAĞI,SUSAM YAĞI,ÇÖREKOTU YAĞI,MENEKŞE YAĞI,SAF ZEYTİN YAĞI,KEKİK YAĞI,CEVİZ YAĞI,HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞI,ÇAM TEREBENTİN YAĞI
KULLANIMI:BÜTÜN YAĞLARDAN AYNI ÖLÇÜDE KARIŞTIRILIP NEMLİ SAÇA YEDİRİLİR(.NEMLİ OLMASI ÇOK ÖNEMLİ YOKSA SAÇINIZDAN ZOR ÇIKABİLİR).STREÇLE SARILIR HAFİF SICAK FÖN TUTULUR.ÜSTÜNÜ HAVLUYLA SARIP 1-2 SAT BOYUNCA ARA ARA SICAK FÖN TUTULUP BEKLENİLCEK.

SAÇ BAKIMI 2:(YAĞLI VE CANSIZ SAÇLAR) PORTAKAL YAĞI,DEFNE YAĞI,BİBERİYE YAĞI,MERSİN YAĞI,PAPATYA YAĞI,ÇAM TEREBENTİN YAĞI.
KULLANIMI YUKARİDEKİNİN AYNISIDIR.


SELÜLİT TEDAVİSİ: ZAMBAK YAĞI,KETEN YAĞI,ARDIÇ YAĞI,PORTAKAL YAĞI,BUĞDAY YAĞI,NANE YAĞI,SUSAM YAĞI,YASEMİN YAĞI,ANASON YAĞI,REZENE YAĞI,LAVANTA YAĞI,LİMON YAĞI,BİBERİYE YAĞI,JOJOBA YAĞI.
KULLANIMI: YAĞLAR İYİCE KARIŞTIRILIP SELÜLİTLİ BÖLGEYE İYİ BİR MASAJ YAPARAK(mümkünse masaj aleti falan da olur) SÜRÜLÜR.STREÇLE SARILIP İSTEDİĞİNİZ KADAR BEKLETİLİR.HATTA STREÇLE SARILIYKEN SPOR YAPARSANIZ DAHA İYİ OLUR.YÜRÜYÜŞ BANDINIZ VARSA FALAN..2 GÜNDE 1 YAPILMASI ÖNERİLİR.UYGULAMA YAPMADAN ÖNCE VÜCUDUNUZUN ÖLÇÜSÜNÜDE ALMANIZ TAVSİYE EDİLİR.:)


SİNİRSEL BAŞAĞRISI(MİGREN) İÇİN: NANE YAĞI,PELESENK YAĞI,PAPATYA YAĞI,KEKİK YAĞI,LAVANTA YAĞI.
KULLANIMI:YAĞLAR KARIŞTIRILIP SU İLE YA DA ISLAK PAMUĞA DÖKÜLEREK(SEYRELTİLMESİ İÇİN) ŞAKAKLARA VE ALIN BÖLGESİNE MASAJ YAPARAK SÜRÜLÜR.


NOT :BİTKİSEL YAĞLARIN YOĞUNLUKLARI FARKLI OLDUĞUNDAN KULLANMADAN ÖNCE İYİCE ÇALKALAYIN.YAĞLARI BİRBİRİNE KARIŞTIRMADAN ÖNCEDE SONRADA İYİCE ÇALKALAYIN.SERİN VE GÜNEŞ IŞIĞINA MARUZ KALMAYAN BİR YERDE SAKLAYIN.EVETTTT.... BUNLAR YAĞLARI KARIŞTIRARAK KULLANILAN YERLERİN YAZISIYDI.ŞİMDİDE YAĞLARIN TEK BAŞINA OLAN ETKİLERİNİ GÖRÜCEZ.AMA HEPSİNE VAKTİM YETMEYECEĞİ İÇİN ŞİMDİLİK ALFABETİK SIRADAN BAŞLAYARAK BÖLÜM BÖLÜM YAYINLAYACAĞIM..ACI BADEM YAĞI/BITTER ALMOND OIL: BEDENİN VE ZİHNİN YORGUNLUGUNU GİDERİR.BÖBREK VE AKCİĞER HASTALIKLARINA FAYDALIDIR.KABIZLIK GİDERİR.GÖĞSÜ YUMUŞATIR,ÖKSÜRÜK KESİCİDİR.CİLT BAKIMINDADA KULLANILIR.
KULLANILIŞI:DAHİLEN;GÜNDE 3-5 DAMLA BİR FİNCAN SUYA DAMLATILARAK İÇİLİR.HARİCEN CİLDE MASAJ YAPILABİLİR.

ACI ELMA YAĞI(ADAÇAYI)/SAGE OIL: GAZ SÖKTÜRÜCÜ,TER KESİCİ,İDRAR ARTTIRICI ETKİLERİ VARDIR.YARA İYİ EDİCİ VE ANTİSEPTİK OLARAK KULLANILMAKTADIR.BEBEKLER İÇİN GAZ GİDERİCİDİR.AYRICA BRONŞİT ASTIM VE BAYANLARDA ADET DÜZENSİZLİĞİNDE KULLANILIR.
KULLANILIŞI:DAHİLEN;GÜNDE 3-5 DAMLA BİR FİNCAN SUYA DAMLATARK İÇİLİR.YÜKSEK MİKTARDA ZARARLIDIR.HARİCEN;YARA ÜZERİNE TATBİK EDİLEREK KULLANILIR.GAZ GİDERİCİ OLARAK MASAJ ŞEKLİNDE SÜRÜLEREK DE TATBİK EDİLİR.AYAK KOKULARINDA SUDA BEKLETİLİR.

ALABALIK YAĞI/TROUT OIL:ROMATİZMA VE BEL AĞRILARINA İYİ GELİR.BEL FITIĞI VE KAS AĞRILARINA FAYDALIDIR.KAS GEVŞETİCİ,KİREÇLENMELER VE MAFSAL AĞRILARINA FAYDALIDIR.
KULLANILIŞI:HARİCEN;CİLDE MASAJ ŞEKLİNDE KULLANILIR.

ANASON YAĞI/ANISE OIL: GAZ SÖKTÜRÜCÜ,MİDEDE HAZIMSIZLIK,ŞİŞKİNLİK GAZ GİDERİCİ VE İŞTAH AÇICI,ANNE SÜTÜNÜ ARTTIRICI,SELÜLİT TEDAVİSİNDE VE UYKU VERİCİ OLARAK KULLANILIR.ÇOCUKLARDA KARIN VE TOPUK BÖLGELERİNE SEYRELTİLEREK SÜRÜLÜR.
KULLANILIŞI:DAHİLEN;GÜNDE 2-10 DAMLA BİR ŞEKER PARÇASININ ÜZERİNE DAMLATILARAK VEYA BİR FİNCAN SUYA 4-5 DAMLA DAMLATILARAK GÜNDE 3 DEFA KULLANILIR.(DAHA YÜKSEK MİKTARDA ÖNCE HAFİF BİR SARHOŞLUK SONRA UYKU MEYDANA GELİR):)): BUNA ÇOK GÜLDÜM GERÇEKTEN


YAZIMIN DEVAMINA ARDIÇ YAĞI İLE DEVAM EDİCEM..ŞİMDİLİKK BYEE:)

2 yorum:

  1. bu güzel bilgileri bizmle paylaştığın için teşekkürler :)

    YanıtlaSil
  2. teşekkür ederim cnm:) daha cok var aslında yazmaya fırsatım olmuyor.

    YanıtlaSil